Kurucumuz

ResimMustafa Kerami MERCAN (1944 - 2009)

11 Nisan 1944'te, çiftçilikle uğraşan Mustafa ve Hatice Mercan çiftinin beşinci çocuğu olarak dünyaya gözlerini açar Mustafa Kerami Mercan. Daha okula başladığı ilk yıllardan itibaren gündüzleri okula, okul çıkışı da ağabeyleri Nedim ve Sami'nin çalıştırdıkları bakkal dükkanına yardıma gider.

Ticarete olan yatkınlığı daha yedi yaşındayken belli olur Kerami Bey'in. Eline aldığı teneke leğene, satmak istediği kosayı davul çalar gibi vurup: "En kaliteli kosa burada…!" diyerek başlar aktif satışa.

Ortaokul ikinci sınıftayken babasını kaybetmesi ve ardından ağabeyinin askere gitmesi nedeniyle öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kalması Kerami Bey'in hayatının dönüm noktası olur. Ailenin yükümlülüğünü üzerine almanın verdiği sorumluluklarla artık tam gün çalışır, dükkanını herkesten önce açıp, herkesten sonra kapatır. İş hayatına çok önem verirdi.

4 Aralık 1969'da âşık olduğu Müjgân hanımla evlenir. Mercan çiftinin üç çocukları dünyaya gelir.

İyi bir iş adamı olmasının yanı sıra iyi bir baba da olan Kerami Bey özellikle çocuklarının eğitimine çok önem verir. Çocuklarından biri mimar biri kimyager ve bir diğeri ise ekonomist olur.

"DOĞRULUK İBRİŞİM İPLİĞİ GİBİDİR, İNCELİR İNCELİR KOPMAZ." diyen Kerami Bey ilkelerinin "doğruluk, dürüstlük ve çalışmak" olduğunu her fırsatta vurgulamıştır. İş hayatına küçük yaşta kosa satıcısı olarak başlayan Kerami Mercan'ın şirketlerinde bugün 450'yi aşkın kişi çalışıyor.

Onun bu başarısının altında yatan en önemli etkenlerden biri de çalışanlarına emeklerinin tam karşılığını ödemesi ve yılbaşı, bayram gibi özel günlerde kurumsallığın bir gereği olarak çalışanlarını ödüllendirmesidir.

Son on yıldır Edirne ili vergi sıralamalarında birinci olması; iş yaptığı şirketlerden, ticaret odalarından, resmi kurumlardan ve yardım kuruluşlarından aldığı sayısız ödüller bir iş adamı olarak ne kadar başarılı olduğunun bir göstergesidir.

Şüphesiz Kerami Bey'in en önemli özelliklerinden biri de yardımseverliğidir.

Çalışmaların yanında hayatın tadını çıkarmasını da iyi bilen Kerami Mercan spor yapmaktan ve seyahat etmekten zevk alıyordu.

Onun hayatındaki en vazgeçilmez şeyler ise işinin yanı sıra eşi, evlatları birde Fenerbahçe'ydi…

13 Nisan 2009 yılında kaybettiğimiz Yönetim Kurulu Başkanımız M.Kerami Mercan'ı saygı ve rahmetle anıyoruz.

Mercan Şirketler Topluluğu
1964 - 2024