Başkanın Mesajı

Değerli Dostlarımız,

Tüm dünya ekonomilerinin dalgalanmalarla boğuştuğu yıllar yaşamaktayız. ABD yavaş yavaş yaralarını sararak ekonomik iyileşme sinyalleri vermektedir. Avro bölgesinde ise, Almanya dışındaki ekonomiler çok daha zor duruma girmiş; iyileşme ise beklentilerin çok altında kalmıştır.

Tüm bu gelişmelerin ışığında Türkiye ekonomisi ise pazarların çeşitlendirilmesi stratejisi ile Ortadoğu, Afrika ve komşu ülkeler nezdinde ticaretini arttırarak, Avro bölgesindeki kayıplarını bu pazarlardan kapmaya çalışmaktadır. Tüm dünyadaki durgunluğu azaltmak için Merkez Bankaları, piyasalara aşırı para aktarımı yaparak şimdiye kadar görülmemiş bir likidite bolluğuna sebep olmuşlar; bunun sonucu olarak ta faizler rekor düzeyde azalmış ve dibe çekilmiştir.

İşte Türkiye bu durumda ülkeye giren sermayenin kalıcı olarak fiziki yatırımlar haline gelmesi için teşvikler, vergi istisnaları ve desteklerle yabancı sermayeyi ülkemizde kalıcı kılmak için çabalamış ve önemli miktarlarda yatırımları almayı da başarmıştır.

Hizmet verdiğimiz FMCG (Hızlı Tüketim Ürünleri) sektöründe alkollü içecekler bölümü yıllık %4 büyümeye devam etmiştir. Otomotiv sektörü büyük bir çıkışın ardından %5 küçülmüştür. Tütün ürünleri sektörü %3, çay ürünleri ise %1,8 büyümüştür. Temizlik ve deterjan sektörü değer olarak %5 büyümesine karşın hacimsel olarak küçülmüştür. Gıda sektörü ise %3,6 büyümüştür.

Tüm bu sektör büyümeleri ve küçülmeleri bizleri de tabii ki etkilemiştir. İşlerimiz sektör değerlerinden fazla veya az da büyüse; genel olarak trendleri sektör büyümelerine paralel olarak devam etmektedir

MERCAN ŞİRKETLER TOPLULUĞU olarak bir çok yeni bayilikleri ve distribütörlükleri bünyemize ilave ederek İŞİMİZE YATIRIM YAPMAYA DEVAM EDİYORUZ.

♦ Tütün Sektörünün kurucusu Philip Morris distribütörlüğümüzü de Edirne il merkezini ilave ederek bölgemizi genişletmiş bulunmaktayız.

♦ Dünyanın Kimya devi Henkel ile Türkiye operasyonunda çok uyumlu işler yapmaya devam etmekteyiz ve en son olarak İstanbul anadolu yakası ve Adana bölgesi ile civar illerde çalışmalarımıza başladık.


♦ Volkswagen işimizde artan satış rakamlarının çok üzerinde Servis yatırımları gerçekleştirdik ve dönüşlerini almaya başladık. 2012 yılında Edirne Servisimiz 26 ülkenin 2400 servis noktası arasında Müşteri Memnuniyetinde Kalite kategorisinde Avrupa 1ncisi olmuştur. Böylece bu kalite ödülü ilk kez Almanya dışına çıkmıştır.

♦ Tarım işimiz Kuru tarımda yatay devam ederken Sulu tarımda katlanarak artmaktadır.

Tüm bu bilgiler ışığında işimizi büyütmek için gerekli ortam son 5 yılda mevcuttu. Biz de bu dönemi Güçlü Büyümelerle geçirerek iyi iş ortaklıkları kurduk. Finansal olarak güçlendik, kar etmesini bildik. Bunların hepsinden daha mühim olanı ESNAF RUHUMUZU KAYBETMEDEN her zaman olduğu gibi ÖNCE MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ diyerek HİZMET ettik; sonra KAZANÇ kendisi geldi.

2016 ve 2017 yılları MERCAN ŞİRKETLER TOPLULUĞU için verimliliğin artacağı, kurumsal fonksiyonların devreye gireceği yıllar olacaktır. Bunlara ilaveten; tüm çalışanlarımızın kurumsal eğitim planlamalarını tamamlayacağımız ve işbaşı eğitimin çok daha değerli olacağı yıllar olacaktır.

Kurucumuz M.Kerami MERCAN'ın bizleri yetiştirirken öğrettiği;
"Doğruluk ibrişim ipliği gibidir. İncelir incelir kopmaz."
"Ne kadar akıllı olursan ol, önce planlı ol, sonra da ÇOK ÇALIŞ."
"Zorluklar karşısında ASLA PES ETME, Sonuna kadar MÜCADELE ET."
"Fedakarlık etmeden Başarılı olamayız, muhakkak bir yerden fedakarlıkta bulunacağız. Bu bedeli ödemeden başarılı olamayız."

desturları ile ESNAF bakışı ve günümüzün değerlerini harmanlayarak, günümüz dünyasında şirketlerimiz çalışmaya devam etmektedir ve gelecek yıllarda da bu değerler ile çalışmaya devam edeceklerdir.

M.Kerami MERCAN gibi bir tüccarın evladı olmaktan gurur duyduğumu bir kez daha belirterek; O'nun değerlerine bağlı kalarak MERCAN ŞİRKETLER TOPLULUĞU olarak Dürüstlük, Kalite ve Güven prensiplerimizden ödün vermeden iş yapmaya devam edeceğimizi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duymaktayım.

Saygılarımla,
Tolga MERCAN
Yönetim Kurulu Başkanı
Mercan Şirketler Topluluğu
Mercan Şirketler Topluluğu
1964 - 2024