Tarihçe

1955 yılında ticari hayatına başlayan ve kendi öz kaynakları ile büyümeye devam eden Mercan Şirketler Topluluğu; rahmetli Kerami Mercan'ın "DOĞRULUK İBRİŞİM İPLİĞİ GİBİDİR, İNCELİR İNCELİR KOPMAZ." sözünden feyz alarak, müşterilerine "Dürüstlük, Kalite ve Güven" ilkeleri ile 50 yılı aşkın süredir hizmet vermeye devam etmektedir.

Mercan Şirketler Topluluğu'nun temelleri 1955 yılında kurucusu olan M.Kerami Mercan tarafından babasının bakkal dükkanında atılmış ve 1988 yılında Mercan Ticaret olarak faaliyetine devam etmiştir. 50 yılı aşkın süredir bölgesine yatırımlar yaparak, kendi öz sermayesi ile büyüyen topluluk, 2009 yılından günümüze, Mercan Ailesinin 3. kuşak temsilcisi olan Tolga Mercan önderliğinde FMCG, Otomotiv ve Tarım alanlarında faaliyetlerine başarıyla devam etmektedir.

Mercan Şirketler Topluluğu'nun Keşan'da başlayan ticari faaliyetleri önce Trakya Bölgesinde, 2005 yılında İstanbul'da, 2008 yılında Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Aydın ve Manisa illerinde, 2012 yılında da Adana ve Mersin illerinde büyüyerek devam etmektedir.

Mercan Şirketler Topluluğu sırasıyla;


♦ 1999 yılında Tanmer Pazarlama şirketi kurulur ve bünyesine 2016 yılında Sırma su & soda grubu,  2017 yılında Aroma meyve suları 2018 yılında Saka grubu Bayililikleri ile büyümesine devam eder.

♦ 2005 yılında Mercan Satış ve Servis Hizmetleri şirketi kurularak, Edirne ve Keşan'da yapılan plazalarda Volkswagen Bayiliği ile Volkswagen araçlarının satış ve servis hizmetlerine başlanır.

♦ Yine 2005 yılında Mercan Satış ve Dağıtım şirketi kurularak, İstanbul Avrupa yakası Henkel Distribütörlüğü'ne başlanır. 2008 yılında İzmir ve 2012 yılında Adana şubeleri, 2017 yılında İstanbul Anadolu yakası açılarak istikrarlı büyümesine devam eder.

♦ 2009 yılında Mercan İş Makineleri ve Zirai Aletleri  şirketi kurulur ve M2 Mercan olarak  Keşan, Bölge Bayilikleri alınarak ticari faaliyetlerine devam eder.Keşan'da bulunan tarım arazilerimizde buğday, arpa, ayçiçeği, çeltik ve bodur elma üretimi ile tarım sektörüne katkıda bulunulmaktadır.
Mercan Şirketler Topluluğu
1964 - 2024